UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Ok, rozumiem - ukryj komunikat.

Joanna Kluzik-Rostkowska: chcę odrodzić zawodówki

Joanna Kluzik-Rostkowska: chcę odrodzić zawodówki


Szkoły zawodowe są potrzebne, ale niedoceniane, a wyższe wykształcenie już nie zawsze ułatwia życia. Dlatego najwyższy czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego – powiedziała w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” minister oświaty Joanna Kluzik-Rostkowska. Jej zdaniem należy popracować nad prestiżem i poziomem tych szkół. Kluzik-Rostkowska zauważa, że rodzice i uczniowie mają problem ze wskazaniem najlepszego technikum czy szkoły zawodowej.Dlatego do końca ferii zimowych ma powstać mapa szkół zawodowych, która będzie pokazywać, czego dana szkoła uczy, jakie ma profile, ilu maturzystów, jakie wyniki oraz jak te placówki współpracują z rynkiem pracy.

Szkolnictwo zawodowe zostało także wpisane w nową perspektywę unijną, stąd m.in. będą fundusze na realizację tych planów. Minister chce pozyskać fundusze, które pozwolą na dofinansowywanie praktyk zawodowych, ale także zainwestować w przygotowanie nauczycieli.

Dziś zdarzają się sytuacje, że uczniom proponuje się zawód, nie dlatego, że jest potrzebny, ale dlatego, że szkoła akurat zatrudnia takich nauczycieli – mówi.

Minister zapowiada także uproszczenie procedur tworzenia nowych zawodów, jej zdaniem powinno to trwać mniej niż rok.

Żródło: onet.pl
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach

Copyright Edukacja365.pl – Wszelkie prawa zastrzeżone – 2014/2015