UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Ok, rozumiem - ukryj komunikat.

W Kielcach na studia bez matury?

W Kielcach na studia bez matury?


Świętokrzyska Szkoła Wyższa chce przyjmować uczniów bez zaliczonej matury. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uznaje to za nielegalne.

“Nie zdałeś matury. Nie trać roku nauki! Masz możliwość rozpoczęcia nauki na roku “0” – taka informacja znajduje się na internetowej stronie Świętokrzyskiej Szkoły Wyższej znajdującej się przy ulicy Mielczarskiego w Kielcach. Kształci ona między innymi na kierunku pomoc socjalna, fizjoterapia i pedagogika ze specjalnością resocjalizacja.

Zainteresowanie absolwentami liceów i techników bez zaliczonej matury jest zrozumiałe w kontekście wyników tegorocznej matury. Nie zaliczyło jej aż 29 procent absolwentów. Za kilka dni do poprawkowej matury w świętokrzyskim przystąpi blisko dwa tysiące osób. Dlatego wszystkie nasze państwowe i prywatne uczelnie prowadza nabór jeszcze we wrześniu, aby przyjąć osoby, które zaliczą sierpniową poprawkę. Świętokrzyska Szkoła Wyższa chce jeszcze więcej – zamierza przyjąć tych, którym to się nie uda. – Chcemy pomoc uczniom, którym nie powidło się na maturze, żeby kolejny rok nie był dla nich rokiem rozpamiętywania tragedii – mówi Krzysztof Zuber, kanclerz Świętokrzyskiej Szkoły Wyższej. – Osoby bez matury nie będą miały statusu studentów, ale będą mogły odpłatnie uczestniczyć w zajęciach na pierwszym roku, dodatkowo uczelnia oferuje im zajęcia z matematyki, które przygotują ich do zaliczenia matury. – W trakcie drugiego roku jest możliwość zaliczenia drugiego i pierwszego roku. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem, zgodnie z zapisami w ustawie o szkolnictwie wyższym – zapewnia Krzysztof Zuber.

Nie zgadza się z tym ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. – Nie ma żadnej możliwości przyjmowania na studia osób nieposiadających matury. Pojęcie “roku zerowego” w przepisach w ogóle nie istnieje. Uczelnie w ramach “innych zadań” realizowanych przez siebie mogą organizować kursy i szkolenia, ich uczestnicy jednak nie posiadają statusu studenta. Jeśli w czasie tych kursów czy szkoleń ich uczestnicy zaliczali przedmioty, które są w planie nauczania na kierunku oferowanym przez uczelnię, to nie mogą zostać one zaliczone w poczet przyszłych studiów. Osoby te muszą ponownie zaliczyć wszystkie przedmioty i zdać egzaminy, gdy staną się faktycznymi studentami uczelni – informuje zespół prasowy ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego i podobne praktyki nazywa łamaniem prawa.

Podobna sytuacja ma miejsce w Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Władze sądeckiej uczelni już poproszono o wyjaśnienia. – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego bada każdą sprawę. Jako organ administracji publicznej, samoistnie nie może jednak wstrzymać rekrutacji w danej uczelni – czytamy w piśmie z resortu nauki i szkolnictwa wyższego. Wszystko wskazuje na to, że również kielecka uczelnia zostanie zmuszona do wyjaśnień.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach

Copyright Edukacja365.pl – Wszelkie prawa zastrzeżone – 2014/2015