UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Ok, rozumiem - ukryj komunikat.

Najpopularniejsze uczelnie w Polsce

Najpopularniejsze uczelnie w Polsce


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało dane z tegorocznej rekrutacji na studia i zaprezentowało uczelnie, które cieszą się największym zainteresowaniem studentów. Zestawienie otwiera Politechnika Warszawska, której absolwenci mają najwyższe zarobki spośród studentów uczelni technicznych (XI Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń), a wykładowcy wygrywają liczne konkursy. Następne miejsca również zajmują politechniki, kolejno: Gdańska, Poznańska, Łódzka. Na piątym miejscu znalazł się Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (to jedna z najbardziej prodoktoranckich uczelni w Polsce), wyprzedzając Uniwersytet Warszawski, Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Zestawienie to powstało na podstawie liczby kandydatów na miejsce w czasie rekrutacji na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie.

uczelnie

Co wybierali przyszli studenci? Największym zainteresowaniem podobnie jak w roku ubiegłym i dwa lata temu cieszyła się informatyka. Zaraz za nią znalazły się prawo i nieśmiertelne, jeśli chodzi o popularność wśród studentów zarządzanie. Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych kierunków zamyka pedagogika – chciało ją studiować 13,4 tys. osób. To niemal 7 tys. mniej niż jeszcze dwa lata temu.

A jeszcze wcześniej – w 2008 roku pedagogikę chciało studiować ponad 30 tys. osób! Niż demograficzny i poważny kryzys dotknął ten kierunek już w zeszłym roku. Wtedy okazało się, że po pierwszej rekrutacji na bezpłatnych dziennych studiach w całym kraju pozostały tysiące wolnych miejsc i to nawet na prestiżowych uniwersytetach. Uczelnie przeszacowały wtedy liczbę miejsc wobec zainteresowania maturzystów.

Cały artykuł: http://wyborcza.pl/2029020,75478,16993910.html

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach

Copyright Edukacja365.pl – Wszelkie prawa zastrzeżone – 2014/2015