UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Ok, rozumiem - ukryj komunikat.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2014

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2014


Pierwsza trójka najlepszych szkół wyższych w Polsce to uczelnie uniwersyteckie. Jednak na kolejnych miejscach rankingu uplasowały się uczelnie technicznie. I to właśnie na inżynierów jest obecnie największe zapotrzebowanie.

Najnowszy  Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2014 został właśnie opublikowany. Nastąpiła zmiana lidera, ale czołówka pozostała zdecydowanie „uniwersytecka”. Uniwersytet Warszawski w tym roku wyprzedził Jagielloński i poznański im. Adama Mickiewicza.

Gospodarka czeka na inżynierów

Czy to znaczy, że absolwenci tych szkół mają największe szanse na sukces zawodowy i świetne zarobki? – Ale dodajmy, że na kolejnych trzech miejscach są znakomite trzy politechniki: warszawska, wrocławska i AGH. Czyli nie tylko uniwersytety, ale i politechniki są równie wysoko oceniane. Oczywiście, późniejsze rynkowe miejsce absolwentów zależy od wielu różnych czynników – podkreśla w Radiowej Jedynce Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Polska gospodarka czeka na inżynierów. Według rządowych danych, polski przemysł potrzebuje ich ok. 50–70 tys. – Natomiast nasze uczelnie nie są w stanie wykształcić tylu fachowców. Oczywiście takich dobrych, prawdziwych inżynierów, a nie wirtualnych. Takich, którzy potrafią coś zaprojektować, zrobić, wybudować. Dlatego po ukończeniu uczelni technicznych nie ma żadnego problemu ze znalezieniem pracy – uważa prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, dzisiejszy gość Radiowej Jedynki.

I dodaje, że uczelnia przeprowadza systematycznie badania losów absolwentów. W trzy miesiące po zakończeniu studiów – 30 proc. z nich, a do roku 90–93 proc. pracuje w zawodzie.

Kandydatów na przyszłych inżynierów jednak brakuje

Stąd też liczne zachęty, żeby podejmować studia na uczelniach technicznych. – Również kierowane do kobiet, jak choćby akcja „Dziewczyny na politechniki”, którą razem z Fundacją Perspektywy realizujemy od wielu lat – przypomina Profesor.

Efekty akcji są znakomite. Jeśli 6 lat temu na studiach technicznych było  29 proc. kobiet, to obecnie mamy ich prawie 37 proc. – Czyli przekonanie dziewcząt, że nie muszą pełnić tradycyjnych ról społecznych, np. być tylko przedszkolanka, lekarka albo nauczycielką – dały efekty. Dlatego, że dzisiaj zawód inżynierski jest zupełnie inny aniżeli kilkanaście lat temu. A panie wybierają często nawet takie wydziały, jak górniczy czy mechaniczny, gdzie jest już bardzo dużo studentek. Choć oczywiście „królują” na inżynierii środowiska, czy też na architekturze – wyjaśnia prezes Siwiński.

Uczelnie monitorują absolwentów

Każda uczelnia musi badać losy absolwentów, choć te badania nie są jeszcze spójne ze sobą. Natomiast jak te życiorysy się rozwiną, to zależy i od uczelni, i od możliwości znalezienia pracy.  – Nie zapominajmy, że nie jest to tylko kwestia uczelni, ale także rynku, który albo zgłasza zapotrzebowanie na pewne zawody, albo nie. Jak choćby absolwenci wydziału nawigacyjnego Akademii Morskiej, którzy w 100 proc., od ręki dostają pracę – zauważa prezes Siwiński.

Uniwersytet Warszawski przeprowadzał niedawno pilotażowe badania związane z tym, w jakim czasie po studiach znajdują zatrudnienie absolwenci. Okazało się, że ponad 70 proc. znajduje w ciągu roku zatrudnienie. – To bardzo dobre dane – uważa prezes Fundacji.

Zwłaszcza, że jak powiedział rektor AGH prof. Słomka: nikt jeszcze nie udowodnił, że ukończenie studiów wyższych utrudnia znalezienie pracy.

– Sytuacja jest dość jednoznacznie zdefiniowana. Jakie kierunki trzeba studiować, żeby znaleźć pracę? Otóż młody człowiek, który idzie na studia, musi wybrać to, co go interesuje, ale musi się też zorientować, czy po tym kierunku będzie miał pracę – podkreśla prof. Więckowski.

ciąg dalszy: Polskie Radio

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach

Copyright Edukacja365.pl – Wszelkie prawa zastrzeżone – 2014/2015