UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Ok, rozumiem - ukryj komunikat.

Realia płacowe w Polsce

Realia płacowe w Polsce


Płaca minimalna w Polsce to zaledwie 1,6 tys. zł brutto. Trudne czasy na rynku pracy zmuszają wiele osób do pracy za tak niskie wynagrodzenie. We Francji pracownicy mogą liczyć na kilka razy więcej. Tamtejsze minimum to ok. 6 tys. zł. brutto.

Wynagrodzenie brutto w wysokości 1,6 tys. zł, oznacza że do kieszeni pracownika wpływa miesięcznie 1181,36 zł. Całkowity koszt zatrudnienia po stronie pracodawcy wynosi z kolei 1931,84 zł. Zdarzają się jednak osoby zarabiające mniej niż najniższą krajową. Zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne nie obowiązują przepisy o płacy minimalnej.

Od nowego roku płaca minimalna w Polsce ma się zwiększyć o 80 zł. W dalszym ciągu będzie to jednak kwota, za którą ciężko przeżyć do pierwszego. Sprzyja ona także pracy na czarno. Wielu osobom bardziej opłaca się pobierać zasiłek dla bezrobotnych i dodatkowo pracować bez umowy. Kordian Kolbiarz, dyrektor PUP Nysa, w wywiadzie dla naszego serwisu podkreślał, że koniecznie jest podniesienie pensji minimalnej.

– Najniższa płaca powinna być o wiele bardziej atrakcyjna od zasiłku. To jest podstawa uzdrowienia sytuacji na rynku pracy. Obecnie lepiej jest żyć na zasiłku niż pracować – jest to kuriozum, na które stać najbogatsze państwa – mówi Kordian Kolbiarz.

Na kokosy w Polsce nie mogą też liczyć stażyści i praktykanci, których dochody rzadko przekraczają najniższą krajową. Chociażby Polpharma S.A., uczestnicząca w programie Kariera 2013, oferowała studentom i absolwentom udział w letnim programie stażowym w dziale kontrolingu/CRM. Wynagrodzenie w tym przypadku wynosiło 1,5 tys. zł brutto. Kilka innych firm biorących udział w programie np. Polkomtel, Pep Energy Partners proponowały także płace w podobnej wysokości. Zdarzały się jednak firmy oferujące lepsze warunki. Stażysta w PZU mógł liczyć na ok. 2 tys. zł brutto.

Warto jednak zwrócić uwagę, że te oferty dotyczą pracy w dużych korporacjach. Zarobki stażystów z mniejszych firm nie przekraczają z reguły 1 tys. zł brutto. Atrakcyjną opcją nie jest także staż z urzędu pracy. Oferowane w czasie jego trwania stypendium wynosi jedynie 913,70 zł brutto miesięcznie.

Firmy coraz częściej organizują też bezpłatne staże i praktyki. Tłumaczą się, że w dobie kryzysu muszą ciąć koszty, ale młodych to nie przekonuje. Argumentują, że nie oni ten kryzys wywołali, więc dlaczego mają ponosić za niego odpowiedzialność. Wspomniane kwoty nie pozwalają na usamodzielnienie się, wyprowadzkę z domu czy wzięcie kredytu na mieszkanie. Ciężko też osiągnąć satysfakcję zawodową, gdy np. 5 lat studiów i dyplom nie przekładają się na godne zarobki.

ciąg dalszy: Finanse WP.pl

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach

Copyright Edukacja365.pl – Wszelkie prawa zastrzeżone – 2014/2015