UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Ok, rozumiem - ukryj komunikat.

Rząd przyjmie 12 tys. studentów na praktyki

Rząd przyjmie 12 tys. studentów na praktyki


Na 20 urzędników ma przypadać jeden praktykant – zakłada rządowy program praktyk w ministerstwach, urzędach wojewódzkich, NIK-u i ZUS. Początek już w kwietniu.

To realizacja zapowiedzi premier Kopacz z jej exposé. – Wielu młodych ludzi sygnalizowało mi, że oczekiwania pracodawców bardzo często dotyczą ich doświadczenia zawodowego. Chciałabym, aby administracja publiczna pomogła rozwiązać ten problem – mówiła w Sejmie w październiku 2014 r. I obiecywała: – Zaproponuję program staży dla studentów w urzędach administracji publicznej. Dzięki temu studenci opuszczą uczelnie bogatsi nie tylko o wiedzę, lecz także o praktyczne doświadczenie.

We wtorek rząd przyjął stosowne zalecenia dla administracji, jak ma organizować takie bezpłatne praktyki. Przygotowali je wspólnie Urząd Służby Cywilnej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Informacje o zasadach odbywania praktyk pojawią się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej rządu do 30 kwietnia. Od tej daty urzędy mają być gotowe na przyjęcie praktykantów. Umowy będą podpisywać z uczelniami.

– Projekt wiąże się z reformą studiów, która kładzie nacisk na kierunki praktyczne, zawodowe – mówi dr Daria Lipińska-Nałęcz, wiceminister w MNiSW. – Na kierunkach o takim profilu wydłużyliśmy obowiązkowe praktyki do trzech miesięcy. A skoro je wprowadzamy, to musimy studentom zapewnić ich odbycie.

Program praktyk obejmuje wszystkie urzędy administracji rządowej: ministerstwa, urzędy wojewódzkie, Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, NIK czy ZUS. Na każdych 20 urzędników ma przypadać jeden praktykant. Wyjątkiem są ABW, CBA czy BOR, w których praktykant musiałby uzyskać dopuszczenie do informacji niejawnych, a także urzędy, gdzie pracuje mniej niż 20 osób.

W roku akademickim 2013/14 studiowało 1,5 mln studentów, najwięcej na kierunkach ekonomicznych i administracyjnych (20,2 proc.), społecznych (9,8 proc.) i pedagogicznych (9,4 proc.). W 2013 r. praktyki w ministerstwach, urzędach centralnych i urzędach wojewódzkich odbyło 1,7 tys. z nich.

Projekt potrwa do końca marca 2016 r. Wtedy rząd zdecyduje o jego dalszym kształcie.

Cały tekst

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach

Copyright Edukacja365.pl – Wszelkie prawa zastrzeżone – 2014/2015